Simona Halep castiga turneul de tenis de la Roma

0
316

Simona Halep a dat lovitura la Roma. A câștigat al 22-lea turneu din carieră și a primit și un cec de 205.000 de euro. Pentru sportiva din România urmează o mare încercare: turnirul de la Roland Garros. A dezvăluit că își dorește foarte tare să câștige o competiție de Grand Slam și să revină pe primul loc în clasamentul WTA.

„Mereu am visat să țin acest trofeu ❤️
Mulțumesc turneului pentru o săptămână fantastică și mulțumiri echipei mele.
Te iubesc Roma!”, spune Simona Halep pe pagina oficiala de facebook.

Sportiva din România a dezvăluit și cât de dificil a fost turneul de la Roma. În acest moment are 22 de competiții câștigate în tenisul profesionist. Finala cu Pliskova, desfășurată în capitala Italiei s-a terminat rapid. Jucătoarea din Cehia a abandonat după doar 32 de minute.

În prima finală la Roma m-am accidentat, iar a doua a fost o mare dezamăgire pentru că nu am jucat tenisul pe care îl voiam. În sfârșit am luat acest trofeu acasă. Aici este un turneu deosebit, iar oamenii sunt foarte prietenoși. Joc mereu cu plăcere aici”, a declarat jucătoarea din România.